Onko kenelläkään kokemuksia eri merkkien sävyttävistä hoitoaineista ja naamioista?
Itsellä värjätyt kuparinoranssit hiukset, sävyttäviä hoitotuotteita täytyy käyttää, jotta saisi värin pysymään hyvänä mahd. pitkään. Kokemuksia minulla on oikeastaan vain kolmen merkin sävyttävistä naamioista/hoitoaineista. Eli tämän hetkinen suosikkini on Schwarzkopf Bonacuren sävyttävä hoitis, joka toimii mainioisti. Toinen kokeilemani on Cutrinin vastaava tuote, joka toimii auttavasti, en kuitenkaan ostaisi sitä enää toiste. Huonoin kokeilemistani on Lorealin kampaamosarjan hoitis, joka ei ainakaan minun kohdallani toiminut lainkaan.
Kertokaahan myös kokemuksia muista sävyttävistä tukkatuotteista!
Edit: otsikon muokkausta
Viimeksi muokannut Oranssi, 15 Huhti 2014, 11:06. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Oletko kokeillut ostaa jotain suoraväriä ja sekoittaa sitä hoitoaineeseen tarpeellinen määrä (riippuen halutun sävytyksen vahvuudesta) ja antaa vaikuttaa? Tällä tavalla saat intensiivisempääkin sävyä ja hintakin voi tulla halvemmaksi kuin sävyttävien naamioiden ostaminen, koska suoraväripakkauksesta riittää useampaan käyttökertaan.
Suoraväreistä löytyy muistaakseni oma ketju täältä, suosittuja ovat olleet ainakin kampaamotuotteista Igoran ja Goldwellin vaahdot ja voidemaiset sävytteet, markettimerkeistä ainakin L'orealin Color Pulsea on käytetty paljon.
^ Kannattaa tosiaan ostaa joku kuparinen ja vahva pigmenttinen suoraväri ja sekoittaa sitä hoitoaineeseen (esim. LV tehohoito on hyvä pohja). Tulee aivan mielettömän halvaksi.
Mulla riittää värin kirkastamiseen voidemaista suoraväriä 1tl + pari ruokalusikallista hoitoainetta seos (mulla on melko lyhyet hiukset about 10-15cm). Color Pulsea menee tietenkin enemmän vaahtomaisen koostumuksen takia, mutta kyllä siitäkin riittää useaan kertaan. Seosta kannattaa pitää suihkulakin/elmukelmun alla päässä 1/2 - 1h, niin väri pääsee kunnolla vaikuttamaan.
Sanoisin, että sävyttävät shampoot/hoitoaineet on melko turhia verrattuna itse tehtyyn seokseen. Ja kalliita!
^ mun on pitkään pitänyt koklata tota, mutta en oo jotenkin vaan saanut aikaiseksi Onko sillä suurta väliä minkä tehiksen kanssa sitä sekoittelis, onko NG käypä? Pitääpä tällä viikolla koittaa, alkaakin tukka olla jotenkin vähän haljun oloinen.
Emi-lyn kirjoitti:
Sanoisin, että sävyttävät shampoot/hoitoaineet on melko turhia verrattuna itse tehtyyn seokseen. Ja kalliita!
Totta , paitsi Crestolin Color gloss, tosin sen voi kyllä luokitella mielestäni suoraväriksi kun siinä on niin paljon pigmenttiä. Hoitovaikutus tulee melkein kaupanpäälle.
Ei mun mielestä ole väliä mihinkä hoitoaineeseen sekoittaa, olen itse ainakin käyttänyt suht menestyksekkäästi kaikkia.
Kiitos vinkeistä! Onkin tullut välillä mietittyä, että eikö tähän värin ylläpitämiseen ole halvempia ja kenties tehokkaampiankin vaihtoehtoja kuin sävyttävät naamiot
Olisko esimerkiksi Schwarzkopf'n Igora Action Paint (Se oranssi) hyvä? Oon ainakin kuullut kehuja noista suoraväreistä. Ja sitten vaan sekaan hoitis tai tehis? Mulla käytössä tällä hetkellä Tigin Superstar hoitis, fashionista hoitis sekä Dumb Blonde hoitis. Ja sitten on Schwarzkopf'n Color Save -naamio. Jokin noista käy tähän sekoitukseen varmasti ihan hyvin?
Olen nyt "uusinut" väriä Goldwellin soft colorilla sävyllä 6-B.
Ja huomannut että parhaan tuloksen saa kun ensin laittaa naamion alle, jonkun oman sekoituksen, ja siihen päälle levittelee tuota moussea. Hiuksista tulee pehmeämmän, tosi kiiltävät, sävy on paljon tummempi ja pidempikestoinen kuin että tekee pakkauksen mukaan ja laittaa vain vaahtoa..
Jos laitan vain vaahtoa, hiukset ovat kuin korppua ja väri jättää sellaisen "likaisen" mattapinnan..
Davinesin Alchemy sh+ha duot on ainakin mulla toimineet hyvin, nyt on ollut puolisen vuotta käytössä sävy Tobacco, vaaleanruskeille hiuksille ja se tosiaan jättää sävyä, vaikka mulla varsinkin toi juurikasvu on lasimaista ja huonosti värjäytyvää. Aiemmin kokeiltu tummanruskea sävy samasta sarjasta toimi kanssa, tosin vaikutusta ei huomannut niinhyvin, koska mulla oli muutenkin tummempi väri. Kiilto on upea ja hiukset jää pehmeiksi tällä, etenkin jos jättää ha:n yli 15 min. päähän.
1b M ii. Chagrin Valley & Organic Soap!!! Iloinen polkkatukkalainen.
Tieto on vähän hajallaan, joten perustinpa tällaisen yleisketjun shampoille ja hoitoaineille, jotka sisältävät pigmenttiä ja joilla on tarkoitus ylläpitää väriä pidempään. Ei ainakaan haulla ennestään löytynyt.
Upouusi kuparinvärinen karvastoni (7-8-asteisilla väreillä tehty eli aika vaalea) kaipaa kyseisiä aineita. Yleensä punavärit haalistuvat vauhdilla ja joudun pesemään hiukset ainakin 5 kertaa viikossa. Olen joskus vuosia sitten käyttänyt Wellan punaisille hiuksille tarkoitettua shampoota ja Goldwellin hoitoainetta, ne olivat ihan ok, mutta nyt siis tosiaan kuparinen hakusessa. Pigmenttiä ei tarvitse olla hurjasti, enkä välttämättä tarvitse edes hoitoainetta, kunhan se kriittisin eli shampoo olisi mahdollisimman väriä säästävää.
Onko Cutrinin harmaissa pulloissa olevasta Reflection-sarjasta kokemuksia?
Minuakin kiinnostaisi. Käytin juuri eilen loppuun Goldwellin Color Glow Love Brown -hoitoaineen (vanha versio), ja uusi väripigmenttiä sisältävä hoitoaine tulisi löytää. Tuo Color Glow oli ihan ok kamaa, korosti hieman jo tukassa olevaa sävyä ja toi kiiltoa, mutta ehkä itse kaipaisin jotain vahvempaa. Käytän näitä pigmenttejä sisältäviä hoitoaineta yleensä todella pitkillä vaikutusajoilla (yli 2 h) suihkumyssyn alla.
Viimeksi muokannut Cecilia, 07 Huhti 2009, 12:02. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Mulla tuli vaan ekana mieleen se KC:n uusi värihoitoaine. Siitä ainakin löytyy 2 eri ruskeeta hoitoainetta ja sit myös kuparin värinen hoitoaine. Shampoista ei kyllä valitettavasti oo kokemusta, muistaakseni tuossa color glowissakin oli joskus aikoinaan semmonen kupari shampoo ellen ihan väärin muista.